Ana sayfa Muhasebe Huzur hakkı ödemeleri 1003B mi yoksa 1003A formatında mı bildirilmelidir?

  Huzur hakkı ödemeleri 1003B mi yoksa 1003A formatında mı bildirilmelidir?

  142
  0

  Şirketimiz tarafından yapılan huzur hakkı ödemelerini muhtasar beyanname bildirirken 1003A mı 1003B mi diye araştırırken SGK’dan muaf olduğu için 1003b denmiştir. Ancak VUK 122 nolu sirkülerde ücret tanımına huzur hakkı da dahil edilmiştir.

  Bu imkândan faydalanmayı tercih eden mükellefler/işverenler ücret ödemelerine ilişkin vergi kesintilerini ve sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ve prim ödeme gün sayılarını 1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile beyan edeceklerdir demektedir. Yani yapılan huzur hakkı ödemelerini 1003A mı 1003B mi bildireceğiz?

  1003B formatını ŞİRKET ADINA ŞİFRE almış olan mükellefler kullanır.

  Bu mükellefler sadece ücretten kesilen vergileri ve SGK bildirgesindeki bilgiler beyan eder.

  Diğer vergi kesintilerini ise 1003A formatındaki beyannameyi veririler.

  1003A da ücret ile ilgili bilgiler yeniden girilmez.

  Yukarıdaki tanımlamaya göre Ücretler (huzur hakkı ödemesi dahil) Şirket adına şifre ile 1003B formu ile gönderiliyor ise bu beyannamede beyan edilir.

  Büro işleten meslek mensupları müşterilerinin vergi kesintileri ve sgk bildirimleri için 1003A formatını kullanırlar.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here