Ana sayfa Duyurular Gemiadamlarımızın Danimarka Bayraklı Gemilerde Çalışmasının Önünü Açan Denklik Anlaşması İmzalandı.

Gemiadamlarımızın Danimarka Bayraklı Gemilerde Çalışmasının Önünü Açan Denklik Anlaşması İmzalandı.

85
0

Gemiadamlarının Eğitim Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşme (STCW)’nin I/10 kuralı gereğince yabancı bayraklı gemilerde çalışabilmek için belge düzenleyen ülke ile çalışılacak bayrak ülkesi arasında protokol imzalanması gerekmektedir.

Bu kapsamda, son olarak 15.10.2020 tarihinde ülkemiz ile Danimarka arasında imzalanan Protokol ile gemiadamlarımızın Danimarka bayrağı taşıyan gemilerde de çalışabilmesinin önü açılmıştır.

İmzalanan protokol ile tüm zabitan yeterlikleri ile tanker sertifikaları iki ülke tarafından karşılıklı olarak tanınmış olup tayfa sınıfı gemiadamları için uygunluk onay belgesi (endorsement) aranmamaktadır.

Gemiadamlarımızın yabancı bayraklı gemilerde istihdam edilmelerinin önünü açmak amacıyla söz konusu anlaşmaların sayısının artırılması Genel Müdürlüğümüz öncelikli hedefleri arasındadır.

Danimarka ile imzalanan anlaşma ile ülkemizin protokol imzaladığı ülke sayısı 33’e yükselmiştir.

Türk gemiadamı belgelerinin

tanınması için anlaşma imzalananlar

Türk gemiadamı belgelerinin

tanınması için anlaşma imzalananlar

1.     BULGARİSTAN 1-      ALMANYA
2.     İTALYA 2-      BELİZE
3.     ROMANYA 3-      JAPONYA
4.     MALEZYA 4-      POLONYA
5.     TAYLAND 5-      PORTEKİZ
6.     SİNGAPUR 6-      DOMİNİK
7.     MALTA 7-      MARSHALL ADALARI
8.     UKRAYNA 8-      BAHAMA
9.     RUSYA 9-      BARBADOS
10.   AZERBAYCAN 10-  VANUATU
11.   İRAN 11-  ANTIGUA AND BARBUDA
12.   HOLLANDA 12-  KAMBOÇYA
13.   GÜRCİSTAN 13-  LİBERYA
14.   KATAR 14-  SLOVAKYA
15.   ÜRDÜN 15-  SEN VİNCENT VE GRANADA
16.   DANİMARKA 16-  LÜKSEMBURG
17-  LÜBNAN

 

 


Kaynak: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here