Ana sayfa Muhasebe İnsülin ilaçlarını serin şekilde saklayarak bozulmasını engelleyen medikal aksesuarın KDV oranı nedir?

İnsülin ilaçlarını serin şekilde saklayarak bozulmasını engelleyen medikal aksesuarın KDV oranı nedir?

346
0

İnsülin ilaçlarını serin şekilde saklayarak bozulmasını engelleyen medikal aksesuarın KDV oranı nedir?

KONU

İnsülin ilaçlarını serin şekilde saklayarak   bozulmasını engelleyen medikal aksesuarın KDV oranı


SORU

3906.90 tarife pozisyonunda sınıflandırıldığı belirtilen medikal aksesuarın devletin diabet hastalarına ücretsiz olarak sağladığı insülin ilaçlarını serin şekilde saklayarak bozulmasını engellediği ifade edilerek, söz konusu taşıyıcı cüzdanın katma değer vergisi (KDV) oranı konusunda bilgi istenilmektedir.

CEVAP

Buna göre, TGTC’nin 3906.90 GTİP numarasında sınıflandırıldığı belirtilen insülin ilaçlarını serin şekilde saklamayı sağlayan taşıyıcı cüzdan, sözü edilen BKK eki listelerde yer almadığından bunların ithal veya teslimi genel oranda (% 18) KDV’ye tabi bulunmaktadır.


T.C.

GELİR İDARESİ   BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ   DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef   Hizmetleri KDV Grup Müdürlüğü)

Sayı : 39044742-130-57304 13/05/2016
Konu : İnsülin ilaçlarını serin şekilde saklayarak   bozulmasını engelleyen medikal aksesuarın KDV oranı

 

İlgide kayıtlı özelge talep formunda; 3906.90 tarife pozisyonunda sınıflandırıldığı belirtilen medikal aksesuarın devletin diabet hastalarına ücretsiz olarak sağladığı insülin ilaçlarını serin şekilde saklayarak bozulmasını engellediği ifade edilerek, söz konusu taşıyıcı cüzdanın katma değer vergisi (KDV) oranı konusunda bilgi istenilmektedir.

KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

Sözü edilen BKK eki (II) sayılı listenin B/22’nci sırasında Türk Gümrük Tarife Cetveli (TGTC)’ndeki Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) numaraları ve eşya tanımları itibariyle belirlenen eşyalar sayılmış olup bu eşyalar % 8 oranında KDV ye tabi tutulmaktadır.

Bu sırada sayılan eşyalar arasında “39. Fasıl Plastikler ve mamulleri (Yalnız idrar torbaları, kolostomi torbaları, aseptik dolum torbaları, her nevi eldivenler, her nevi kan alma tüpleri ve prezervatifler)” de yer almaktadır.

Buna göre, TGTC’nin 3906.90 GTİP numarasında sınıflandırıldığı belirtilen insülin ilaçlarını serin şekilde saklamayı sağlayan taşıyıcı cüzdan, sözü edilen BKK eki listelerde yer almadığından bunların ithal veya teslimi genel oranda (% 18) KDV’ye tabi bulunmaktadır.


Kaynak:Gib
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Acı baklanın KDV oranı kaçtır?

Psikiyatri Muayenesinde verilen eğitim amaçlı toplantılarda KDV oranı kaçtır?

Sürgünlü defne yaprağının KDV oranı kaçtır?

Hastane ile iş ilişkisi bulunmayan hekimlere ameliyathane kullandırılırsa KDV oranı kaç uygulanır?

Vinç monteli kamyon satışında KDV oranı kaçtır?

İhaleyle alınan Pick-up cinsi kamyonetin KDV oranı nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here