Ana Sayfa Muhasebe A.Ş. Yapılacak sermaye artırımı için SMMM hangi tespit raporlarını hazırlamalıdır?

  A.Ş. Yapılacak sermaye artırımı için SMMM hangi tespit raporlarını hazırlamalıdır?

  Limited veya Anonim Şirketlerin sermaye artırımı yapabilmesi için önceki sermayenin ödendiğine dair SMMM tespit raporu hazırlanmalı ve bağlı olunan ticareti sicil müdürlüğüne verilmelidir.

  1
  0

  A.Ş firması için genel kurul yapacağız SMMM raporu hazırlayacağım sermaye artırımı olacak sermaye 522 ve 570 hesaplarından ekleme yapacağız hangi raporu hazırlamamız gerekiyor?

  1)SERMAYENİN ÖDENDİĞİNİN TESPİTİNE AİT SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK RAPORU,
  2)-GEÇMİŞ YIL KARLARINIIN TESPİTİNE AİT SMMM RAPORU
  3)- 522 HESAP İÇİN RAPOR ÖRNEĞİ YOK. DİĞER RAPOR ÖRENEKLERİNDEN YARARLANARAK RAPOR YAZABİLİRSİNİZ.

  İSMMMO’nun konuyla ilgili sayfasında yer alan bilgiler;

  Sermayenin Ödendiğinin Tespit Raporu ve Diğer Tespit Raporları

  NOT:
  • Ticaret Sicili Müdürlüğüne sunulacak raporlar; İşlem türüne göre ayrı ayrı düzenlenebileceği gibi, istenilen bilgilere yer verilmesi koşulu ile tek rapor olarakta düzenlenebilir.

  • Bu raporların düzenlenmesi aşamasında geçmişe dönük defter ve benzeri kayıt bilgilerinin olmaması halinde, Raporların güncel kayıt bilgileri (defter veya diğer bilgiler) ile düzenlenmesi gerekmektedir.

  • Tüm raporlarınızın inceleme bölümü başlığı altında öz varlık hesaplama tablosuna yer verilerek, sermayenin ödendiği ve TTK 376. maddeye göre yarısının korunup korunmadığı dip notu ile yazılması gerekmektedir.

  • İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğünde, Sermaye artırımlarında düzenlenecek müşavir raporuna göre şirketin özvarlığının tescilli sermayesinin 1/2 nin altına veya eksiye düşmesi halinde; TTK 376.maddenin uygulanması tebliğinin 10.maddesi a ve b bentlerine göre artırılacak sermaye miktarı ile ödenmesi gereken sermaye miktarının hesaplanma yöntemi, https://www.ito.org.tr/tr/hizmetler/ticaret-sicili-islemleri/tescil-islemleri Bölümünde, Anonim Şirketler sermaye artışı veya Limitet Şirketler sermaye artışı başlıkları altında yer verilmiştir.

  Aşağıdaki rapor örnekleri için İSMMMO sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  Sermayenin Ödendiğinin Tespitine Ait SMMM Raporu

  Ortaklar Alacaklarının (Ortaklara Borçların) Tespitine Ait SMMM Rapor Örneği

  Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farklarının Tespitine Ait SMMM Rapor Örneği

  KOBİ Tespitine Ait SMMM Rapor Örneği

  Sermaye Azaltmada SMMM Rapor Örneği

  Sermaye Azaltmada Yönetim Kurulu / Müdürler Kurulu Rapor Örneği

  Tasfiyeden Dönüşte (Çıkışta) SMMM Rapor Örneği

  Tasfiyeden Dönüşte (Çıkışta) Tasfiye Memuru / Memurları Rapor Örneği

  Geçmiş Yıl Karlarının Tespitine Ait SMMM Rapor Örneği

  Şirketin Faal Olduğuna İlişkin SMMM Rapor Örneği

  Fert Firma Tür Değişikliği SMMM Raporu

  Tam Bölünme, SMMM Rapor Örneği

  Kısmi Bölünme, SMMM Rapor Örneği

  Normal Birleşme, SMMM Rapor Örneği

  Kolay Birleşme, SMMM Rapor Örneği

  Tür Değişikliği, SMMM Rapor Örneği

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikSMMM Yetki belgesine sahip olan ama mesleği icra etmeyen kişi ticari faaliyette bulunursa kendi beyannamelerini gönderebilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz