Ana Sayfa Vergi Gayrimenkulün türüne göre uygulanacak KDV Oranı nedir?

  Gayrimenkulün türüne göre uygulanacak KDV Oranı nedir?

  10/07/2023 tarihinden itibaren, Arsa ve arazilerde KDV oranı %8'den %10’a, iş yerlerinin tesliminde uygulanan KDV oranı ise m2'sine bakılmaksızın %20 uygulanacaktır.

  3
  0

  GAYRİMENKUL ALIM SATIMI (ÖZEL MATRAH UYGULAMASI) yetki belgesine sahip emlak komisyoncusu; KDV açısından özel matrah tespitinden sonra kalan fark matrah için KDV’yi %10 mu yoksa %20 olarak mı hesaplayacak?

  Konutlar için 150 metrekareye kadar %10 üstü için % 20 oranında KDV hesaplanır.

  İş yeri için KDV oranı %20’dir.

  Arsa ve araziler için % 10 KDV hesaplanır.

  10/07/2023 tarihinden itibaren, Arsa ve arazilerde KDV oranı %8’den %10’a, iş yerlerinin tesliminde uygulanan KDV oranı ise m2’sine bakılmaksızın %20 uygulanacaktır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikEmeklilik dolayısıyla işten ayrılan kişi tekrar aynı işyerinde çalışmaya devam ederse yıllık ücretli izin hakkı devam eder mi?
  Sonraki İçerikMali Müşavir envanterdeki mobilyasını satması halinde e-SMM’de stopaj hesaplayacak mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz