Ana sayfa Muhasebe Genç girişimci istisnası kapsamında elde ettiği geliri muaf olan bir kişi ayrıca...

Genç girişimci istisnası kapsamında elde ettiği geliri muaf olan bir kişi ayrıca kira geliri elde ederse bu geliri beyan edecek midir?

493
0

2018 Takvim yılına ilişkin olarak mükellefimin 16.000 TL ticari kazancı olup, bu kazanç genç girişimci istisnasından faydalanmaktadır. Aynı zamanda 21.000 TL brüt iş yeri kira geliri mevcuttur.
Normal şartlarda ticari kazançla GMSİ toplamı gelir vergisi kanunun 103 maddesinin 2.dilimini aştığından beyana tabi olacaktır. Fakat ticari kazanç genç girişimci istisnasından faydalanıldığından sıfır gözükmektedir. Bu durumda GMSİ gelirini beyan edecek miyim?

İş yeri kira geliri 34.000 TL’ den az olduğu için beyan edilmeyecektir.
İş yeri kira geliri 34.000 TL’den yüksek olsaydı beyan edecekti.

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

29 yaş altı bir kişi yeni bir işletme kurarsa genç girişimci istisnasından faydalanabilir mi?

 

 

 

Genç girişimci istisnası alan kişi geçmiş yıl zararlarını beyannamesinde gösterebilir mi?

 

 

 

Genç girişimci BAĞ-KUR teşvikinden yaralanma şartları nelerdir?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here