Ana sayfa Muhasebe Genç girişimci BAĞ-KUR teşvikinden yaralanma şartları nelerdir?

  Genç girişimci BAĞ-KUR teşvikinden yaralanma şartları nelerdir?

  663
  0

  …İşyeri açılış tarihi 10.01.2018 olan Gerçek Kişi Gelir Vergisi Mükellefi 12 aylık BAĞ-KUR Teşvikinden yararlanabilir mi?

  31.12.1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 inci maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında 1.6.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri 1 yıl süreyle 82 inci madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden hazinece karşılanır. Adi Ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu fıkra hükmünden yararlandırılır.
  (18.12.2018)

  Kimler Yaralanabilir 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olmak. Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnası kapsamında olmak. BAĞ-KUR kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olmak. Ticari veya Serbest meslek faaliyeti sebebiyle adına ilk defa bir mükellefiyet açılmış olması. Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmuş olmak. Bu kapsamda yukarıdaki şartları sağlayan genç girişimcilere 12 ay boyunca BAĞ-KUR prim desteği sağlanacaktır.

  Kimler Yararlanamaz 01.06.2018 tarihinden önce işe başlayan mükellefler bu teşvikten yaralanamazlar. Hali hazırda başka bir şirkette ortaklığı bulunan veya daha önce vergi mükellefi olup kapatmış kişilerde teşvikten yararlanamayacaktır. Anonim veya Limited Şirket kuruluşlarında bu teşvikten faydalanmak mümkün değildir.

   


  Kaynak:ISMMMO
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  Sonradan adi ortaklığa dönüşürsem genç girişimcilere sağlanan vergi istisnasını kaybeder miyim?

   

  Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası Uygulaması

   

  Dijital çağın girişimci kadınları

   

  Defter beyan Sistemi eğitim videoları

   

  YEVMİYE MADDESİ

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here