Dijital çağın girişimci kadınları

662
0

İtalya’da girişimci kadınlara ne gibi olanaklar sağlanıyor? Onların iş dünyasına katılımını artırmak için ne tür teşvikler uygulanıyor? Kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorluklar neler?

İtalya’da kadınlar şirketlerin yaklaşık yüzde 22’sine sahip. İtalya Ticaret Odası Birliği (Unioncamere) Genel Sekreter Yardımcısı Tiziana Pompei, girişimci kadınların son zamanlarda ticaret, turizm, çiftçilik ve kişisel hizmet gibi sektörlere odaklandığını söylüyor.

Kadınlara ait şirket sayısının azlığına dikkat çeken Pompei özellikle dijital ve yenilikçi sektörlere yatırım yapan genç kadınlar sayesinde bu sayının giderek arttığını ifade ediyor.

“Kadınlara ait şirketlere yatırım yapıyoruz”

Yirmi yılı aşkın süredir kadınlara ait şirketlere yatırım yaptıklarını söyleyen Tiziano Pompei, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı ile yapılan bir anlaşma sayesinde, kadın girişimciliği komiteleri kurduklarını hatırlatıyor: “AB Komisyonu kadın girişimcilere çok fazla yatırım yapıldığını vurguluyor. “WEgate, WeHubsgibi platformlar, şirket sahibi kadınlarla ilgili tüm bilgilere erişim sağlıyor.”

Dijital sektörde artan kadın egemenliği

Bu yıl Avrupa Birliği Yenilikçi Kadınlar Ödülü’nü Napoli’den Gabriella Colucci kazandı.

Colucci, bitkileri kullanarak kozmetik ve tarım endüstrisi için araştırmalar geliştiren biyoteknoloji şirketi ArterraBioscience’ı kurdu. Başarılı bilimsel araştırma sonuçları sayesinde ArterraBio, büyük biyoteknoloji pazarlarına girmeyi başardı.

Şirketin kurucusu ve yöneticisi Colucci, “Uluslarası şirketlerin biyoteknoloji sektöründeki kayıtsız egemenliğini sonlandırmalıyız. Aslında biyoteknoloji herkese açık ve kolay. Yerel bir bilimsel araştırma ağı, üretken KOBİ ve start uplar ile birleştiğinde belirli bir ürünün yapım aşamasının inovasyonu ve yeni fırsatlar ile ilgili kayda değer sonuçlar verebilir.” diyor.

ArterraBio cilt bakımı uygulamaları hakkında 14 adet patent satın aldı. Yeni teknolojiler ve Ar-Ge, iş kurmaya istekli kadınlara daha fazla fırsat tanıyor. Colucci, “Bunun, araştırmacıların yüzde 80’ini kadınların temsil etmesinin bir sonucu olduğunu anlamalıyız.” diyerek, kadınların yaratıcılık ve motivasyonları sayesinde mükemmel sonuçlar elde ettiklerini söylüyor.

Avrupa’daki girişimci kadın sayısı

Avrupa’da yaşayan kadın sayısı, erkeklerden fazla olmasına rağmen, kadınların sadece üçte birinin kendine ait bir şirketi var.

Avrupa’da kendi şirketini kurmak isteyen kadınların sayısı her geçen gün artıyor.

Yenilikçi sektörler, kadınların iş kurması için yeni fırsatlar sunuyor.

Kadınların iş hayatında yükselişe geçmesi, kadınların çoğunlukta olduğu araştırma sektöründen geliyor.

 


Kaynak: Euronews.com
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here