Ana sayfa Muhasebe Gayrimenkulü satın alırken yapmış olduğum tapu harcı, emlak komisyonu, eft ücretlerini beyannamemizde...

Gayrimenkulü satın alırken yapmış olduğum tapu harcı, emlak komisyonu, eft ücretlerini beyannamemizde gider olarak yazabilir miyim?

467
0

VUK 270. maddeye istinaden, “Gayrimenkullerde, maliyet bedeline, satın alma bedelinden başka, aşağıda yazılı giderler girer:

Makina ve tesisatta gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri;
Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler. (Değişik: 30/12/1980 – 2365/49 md.) Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve Özel Tüketim Vergilerini maliyet bedelini ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.”

Gayrimenkul sermaye iradı mesken beyanında, Gerçek gider yöntemi seçildiğinde, Gayrimenkul mesken için ödenen, tapu harcı, emlak komisyonu, eft komisyonu (Alıcıya bankadan yapılan ödeme için) Eksper ücreti Dosya ücretini direkt gider olarak yazabilir miyim?

 

GVK 74. maddede tanımlanan giderler (belgelemek koşulu ile) yazılabilir tanımı olmayan harcamalar gider olarak indirilemez. Medde metnini inceleyiniz.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

İkametgâhım dışında kiraladığım dairenin kira ödemelerini gelir vergisinde indirim konusu yapabilir miyim?

 

 

Kira geliri olan bir kişi birden fazla kira ödüyorsa gelir vergisi beyannamesinde ödediği hangi kirayı indirim konusu yapacaktır?

 

 

Gelir vergisi beyannamesi veren bir kişi annesinin sağlık harcamalarını indirim konusu yapabilir mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here