Ana sayfa Muhasebe Dil eğitimi veren kurslar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  Dil eğitimi veren kurslar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  63
  0

  Eğitim ve öğretim hizmetlerinde 1 eylülden itibaren kdv oranı % 1’e düşürülmüştür. Bizim yabancı dil kursu veren mükellefimiz vardır. Karar da eğitim ve öğretim tanımlaması yapılmıştır. Kurs ile ilgi bir tanımlama yoktur. Nasıl fatura düzenlemeliyiz?

  Yayımlanan kararda okullarda verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için KDV % 1 indirildiği açıklanmıştır. Kurslar ile ilgili bir açıklık yoktur.

  Galericilerin çoğu araç yetki belgesi almadı. Belediyeye başvuru vs. Uzun sürecek. Mükellefler araç yetki belgelerini alıncaya kadar faturalarını keserken özel matrah uygulaması gerekiyor mu? Yoksa eski sistem üzerinden mi faturalarını kesmesi gerekiyor?

  Vergi uygulaması açısından daha önce yayımlanan kdv tebliği hükümlerine göre vergi mükellefi olmayanlardan alınan araçlar için özel matrah uygulaması devam etmektedir. Yetki belgesi konusu ticaret bakanlığı uygulamaları içindir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here