Ana sayfa Çalışma Hayatı Nakdi ücret desteğine başvuru yapılacak personeller için ilk 7 gün işveren tarafından...

Nakdi ücret desteğine başvuru yapılacak personeller için ilk 7 gün işveren tarafından ücret ödemesi yapılmalı mıdır?

61
0

Kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptığımız bir firmamızda çalışan personel sayımız 13 kişidir. Çalışanlarımızın 5 tanesine kısa çalışma ödeneği çıkmıştır. Geri kalan 8 personelimize kısa çalışma ödeneği çıkmamıştır. Kısa çalışma ödeneği çıkmayan personellerimize ücretsiz izin formları düzenlenmiş olup, nakdi ücretsiz izne başvurulmuş ve geride kalan günlere de ücretsiz izin düzenlenmiştir.

Kısa çalışma ödeneği çıkan personellerimiz için ilk 7 gün devlet ödemediğinden tarafımızca karşılanmıştır. Fakat kısa çalışma ödeneği çıkmayan personellerimiz için ücretsiz izin düzenlendiğinde 7 gün gösterilecek midir?

4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB’de bildirilmesi gerekmektedir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here