Ana sayfa Muhasebe Dövizli avanslarımıza geçici vergi dönemlerinde kur değerlemesi yapmalı mıyız?

Dövizli avanslarımıza geçici vergi dönemlerinde kur değerlemesi yapmalı mıyız?

57
0

Firmamızın binek araba satışı oldu. KDV beyannamesinde satış hasılatı olarak gösterdim. Araba satışı 254 hesapta olduğu için geçici vergi dönemleri veya sene sonunda 600’lü hesapta gözükmediği için hasılatım eksik gözüküyor. Nasıl kayıt yapmalıyım?

Yaptığınız işlem doğrudur. Araç satışı için 600 hesap kullanılmaz. Vergi dairesinin sorması halinde muhasebe kaydı ile ispat ve izahat verilir.

Firmamızın almış olduğu Dövizli Avansların veya ödemiş olduğu Dövizli avansların Değerlemeye tabi tutulacak mıdır?

Döviz ile yapılan tüm işlemlerin bakiyeleri Geçici vergi dönem sonlarında kur değerlemesine tabi tutulur.

Geçici vergi beyannamesinin fatura bilgilerine bölümüne hem kâğıt hem e-arşiv fatura düzenlenmesi durumunda her ikisi de yazılacak mı?

En son düzenlenen KÂĞIT Fatura ve en son düzenlenen E-ARŞİV Fatura ayrı ayrı satırlara yazılmalıdır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here