Ana sayfa Muhasebe 2017 yılında faaliyete başlayan genç girişimci geriye dönük faydalanmadığı vergi teşviklerinden faydalanabilir...

2017 yılında faaliyete başlayan genç girişimci geriye dönük faydalanmadığı vergi teşviklerinden faydalanabilir mi?

87
0
2017 yılında faaliyete başlayan genç girişimci geriye dönük faydalanmadığı vergi teşviklerinden faydalanabilir mi?

Mayıs 2017 tarihinde faaliyete başlayan ve genç girişimci şartlarını taşıyan mükellefin, geriye dönük 2017 ve 2018 yılları geçici vergi ve yıllık gelir v. beyannamelerine düzeltme vererek ödenen vergiler için iade talep etme hakkı var mıdır?
2019 yılında teşvikten yararlanabilir mi?

Gelir vergisi mükellefiyetinizin ilk tesis edildiği tarih itibariyle (2017), genç girişimci kazanç istisnası şartlarından biri olan 29 yaşınızı doldurmamış iseniz; diğer şartları da topluca taşımanız halinde, 2017 ve 2018 takvim yılı yıllık gelir vergisi beyannamelerinizi düzeltilmesi suretiyle söz konusu istisnadan faydalanmanız mümkün olduğu görüşündeyiz.

Yıllık beyannamesi verilen yıllar için Geçici vergi beyannamelerinin düzeltilmesine gerek olmadığı görüşündeyiz. Geçici vergi için VD ile görüşünüz.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

29 yaş altı bir kişi yeni bir işletme kurarsa genç girişimci istisnasından faydalanabilir mi?

Genç girişimci istisnası alan kişi geçmiş yıl zararlarını beyannamesinde gösterebilir mi?

Bilanço usulüne göre defter tutan genç girişimciler, istisna kapsamında elde ettiği gelirleri beyannamede nasıl bildireceklerdir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here