Ana Sayfa Muhasebe İki ayrı şirket adına tescil edilen aracın giderleri şirketlere nasıl dağıtılacak?

  İki ayrı şirket adına tescil edilen aracın giderleri şirketlere nasıl dağıtılacak?

  9
  0

  Bir araca 2 şirket malik olursa, bu aracın her iki şirkette demirbaş olarak kaydı için oransal olarak alış faturası iki adet mi kesilmeli bakım onarım yakıt giderleri içinde mi iki ayrı oransal fatura mı alınmalı, mtv vergisi iki malik içinde ayrı ayrı mı hesaplanır?

  Taşıt Şirketlerin aktifine hissesi oranda kayıt edilir.(Ruhsatı dan iki şirketin unvanı olması gerekir.) Gider faturası tek mükellefe düzenlenir. Diğer şirkete yansıtma faturası düzenlenir.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikŞirket için alınan kredinin peşin ödenen faizinin tamamı gider yazılabilir mi?
  Sonraki İçerikTamamı elektrikli olan binek oto gider kısıtlamasına tabi tutulacak mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz