Ana Sayfa Muhasebe Şirket için alınan kredinin peşin ödenen faizinin tamamı gider yazılabilir mi?

  Şirket için alınan kredinin peşin ödenen faizinin tamamı gider yazılabilir mi?

  Yabancı kaynakları öz kaynaklarını aşmış olan kurumlar vergisi mükelleflerinin, aşan kısımla sınırlı olmak üzere, yabancı kaynaklara ilişkin faiz, komisyon, vade farkı, kâr payı, kur farkı ve benzeri adlar altında yapılan gider ve maliyet unsurları toplamının %10’luk kısmı, kurum kazancının tespitinde KKEG olarak dikkate alınacaktır.

  5
  0

  Şirketimiz genel ihtiyaçları için ticari kredi kullanacak ve kredinin faizini peşin ödeyecek bu durumda peşin ödenen faizin tamamı aynı dönemde gidere atılabilir mi?

  Finansman gider kısıtlaması hesaplanarak giderleştirilir.

  ______________

  Finansman gider kısıtlaması tebliği

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerik1 Yıl önce alınan arsanın satışında oluşan kazancın vergisi ne zaman ödenir?
  Sonraki İçerikİki ayrı şirket adına tescil edilen aracın giderleri şirketlere nasıl dağıtılacak?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz