Ana sayfa Çalışma Hayatı Yıllık İzin Bölünerek Kullanılabilir mi?

  Yıllık İzin Bölünerek Kullanılabilir mi?

  1155
  0

  1- YILLIK İZİN BÖLÜNEREK KULLANILABİLİR Mİ?
  Yıllık izin bölünerek kullanılabilir; işverenle bu hususta anlaşılması halinde yıllık izin 3’e bölünerek kullanılabilir. Ancak böyle bir durumda izinlerin bir parçasının 10 günden az olmaması gereklidir.

  2- YILLIK İZİN SÜRESİ İŞVEREN TARAFINDAN BÖLÜNEBİLİR Mİ?
  Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez. Bu iznin 4857 sayılı İş Kanunu 53’üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur. Ancak, 4857 sayılı İş Kanunu 53’üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en çok 3’e bölünebilir.

  Kaynak: İş Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here