Ana sayfa Mevzuat Tasfiye kararı alacağımız kooperatifimizde banka hesabımızdaki mevduatımızdan eski ortaklara kar dağıtımı yapmalı...

Tasfiye kararı alacağımız kooperatifimizde banka hesabımızdaki mevduatımızdan eski ortaklara kar dağıtımı yapmalı mıyız?

294
0
Tasfiye kararı alacağımız kooperatifimizde banka hesabımızdaki mevduatımızdan eski ortaklara kar dağıtımı yapmalı mıyız?

2011 yılında sanayi sitesi yapılması amacıyla kurmuş olduğumuz bir kooperatifimiz var.

2015-2016-2017 yıllarında kooperatif üyelerinden arsa alınması için avans ödemeleri toplandı. Toplanan bu paralardan bankada vadeli mevduat olarak faiz getirisi elde edildi. Üyelerden bazıları devam etmek istemediğini belirterek yatırmış olduğu tutarları alarak istifa ettiler.

Kooperatifimiz haziran ayındaki genel kurulda fesih kararı alacak.
Bankada 2015-2016-2017-2018 vadeli mevduat olarak değerlendirilen bu paraların faiz gelirlerinden daha önce istifa eden üyelere yatırmış oldukları tutarlara göre ödeme yapılması gerekir mi?
Yoksa faiz olarak elde edilen gelirin şu andaki mevcut üyelere mi dağıtılması gerekir?

 

Tasfiye kararınız alındığı an itibari ile mevcut varlıklar ve paralar tasfiye edilerek ortaklara dağıtılır.
Geçmişte ayrılan ortaklara verilebilir mi? Genel kurulca onayı halinde bir engel yoktur.

 

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Tasfiye halindeki Kooperatif için genel kurul yapmak zorunlu mu?

Tasfiye Halinde Kooperatifin Taşınmaz Satışının Kdv Ve Kurumlar Vergisi Karşısındaki Durumu

Tasfiye Edilecek Kooperatifin Arsasının Satışı ve İstifa Eden Üyelerin Hisselerinin Kooperatif Tarafından Alınması Halinde İlgili Bedeller Nasıl Kaydedilir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here