8.6 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Ocak 2022 19:38
Ana sayfa Etiketler Kazanç

Etiket: kazanç

Part-time çalışan personeller kıdem ve ihbar tazminatı alabilir mi?

0
Sigortalı personel kısmi sureli çalışmış ve iş akdine son verilmiştir. Kıdem ve ihbar tazminatını nasıl hesaplamalıyız? Yönetmeliğe göre kısmi süreli çalışma haftalık tam süreli çalışma...

Bordroda tüm ay çalışmış olarak gösterilen geçici iş göremezlik ödeneği alan...

0
Geçici iş göremezlik ödeneği alan personel için ücretinden Mahsuplaşma yapılabilir mi? Bordroda Eksik gün girmeyerek ücreti tam olarak yapmaktayız.  Geçici iş göremezlik Madde 48 -...

Avukatlar müvekkilleri adına yaptıkları harcamalar için serbest meslek makbuzu düzenlenmeli midir?

0
Firma ile avukat arasında sözleşme yapılarak, avukatın yol vb. masraflarının firma tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Akabinde avukat yol masraflarını taksi fişi ile firmaya dekont etmiştir....

Özel matrahlı olarak yapılan araç satışlarında mizan ile KDV beyannamesi arasındaki...

0
Özel matrahlı olarak araç satışlarında, 600 alt hesabında özel matrah olarak hesap açtık. Bu hesap gelir tablosunda yurt içi satışlar arasında gelir olarak gözüküyor....

Makale yazarlığından elde edilen kazanç gelir vergisinden istisna mıdır?

0
T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları Gelir ve Kurumlar Vergileri Grup Müdürlüğü Sayı : 62030549-120-E.336858 20.04.2020 Konu : Tanıtım metinleri, makale yazarlığı faaliyetinden elde edilen kazanç dolayısıyla Gelir Vergisi Kanunu'nun...

7326 sayılı kanun kapsamında değer artışı beyannamesini ne zamana kadar verebiliriz?

0
7326 yeniden değerleme değer artış vergisi beyannamesini 25.01.2022 tarihine kadar verebiliyor muyuz? Kanunda 31.12.2021 değerleme yapılır izleyen ayın 25 ine kadar beyanname verilir diye...

Serbest meslek kazancına tabi mükellefler gayrimenkul alabilir mi?

0
Önceden ofisini alıp sonradan kurulacak şahıs şirketine (avukat) bu ofis defter kayıt altına alınabilir mi?  Vergi ve TTK uygulamalarında "Şahıs şirketi" diye bir şirket türü...

İhracat bedelini düzenlediğimiz faturanın üzerindeki döviz haricinde tahsil edebilir miyiz?

0
Hizmet ihracatı kapsamında ihracat yapacağız. Fakat ihracat yaparken keseceğimiz faturadaki döviz cinsinin haricinde başka bir döviz cinsinden tahsilat yaparsak bu hizmet ihracatı iadesinde bize...

İşverenler Bağ-Kur primlerini personellerinden az gösterebilir mi?

0
Şirketimizde işçimiz 9.000 TL brüt ücretle çalışmaktadır. Şirket ortaklarının veya adi ortaklık ortaklarının bağ kur primlerinin bu brüte göre mi tespit edilmesi gerekmektedir? Kanunun 4’üncü...

Serbest meslek defterine tabi mükellef defter geçiş hadlerine tabi midir?

0
Serbest meslek defteri olan bir mimar mükellefim aynı zamanda işletme defteri olarak da müteahhitlik yapıyor. Cirodan dolayı 2022 yılında işletme defteri tuttuğumuz müteahhit işi...