Ana sayfa Muhasebe Mali müşavirler kullandıkları programların yedeklerini firmaların yeni müşavirleri ile paylaşmak zorunda mıdır?

Mali müşavirler kullandıkları programların yedeklerini firmaların yeni müşavirleri ile paylaşmak zorunda mıdır?

Mali müşavirler kullandıkları programların yedeklerini firmaların yeni müşavirleri ile paylaşmak zorunda mıdır?

208
0

Adres değişikliği ile yakınımıza gelen bir mükellefimiz, defterlerini tutmamız için bizimle görüştü, eski muhasebecisi ile görüşüp onayını alıp çalışmaya başladık. Eski muhasebecisinden geçmiş yıllara ait muhasebe programı datalarını istedik. Mükellefimizle ilgili tüm kayıtlara ulaşarak, herhangi bir talep doğrultusunda geçmişten bilgileri rahat ulaşabilmek için. Örneğin karşıt inceleme gibi. Bu dataları vermek zorunda mı?

Eski meslek mensubu defter ve belgeleri size veya müşterinize vermek zorundadır.
Özel olarak elektronik ortamda yapılan kayıtların verilme zorunluluğu olmaz. Esas olan defter ve belgedir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here