Ana sayfa Muhasebe Kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama hizmet alımına uygulanacak KDV oranı nedir?

Kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama hizmet alımına uygulanacak KDV oranı nedir?

691
0

Kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama hizmet alımına uygulanacak KDV oranı nedir?

KONU

Kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama hizmet alımına uygulanacak KDV oranı hk.

SORU

“Kemoterapi İlaç Hazırlama ve Uygulama Hizmeti” alımına uygulanacak katma değer vergisi (KDV) oranı hakkında Başkanlığımız görüşünün bildirilmesi istenilmektedir.

CEVAP


Buna göre, Hastaneniz tarafından alımı yapılan “Kemoterapi İlaç Hazırlama ve Uygulama Hizmeti”nin, tedavi hizmetleri kapsamında, ilgili Bakanlık tarafından verilen izin dahilinde yapılıyor olması halinde % 8 oranında, aksi halde genel oranda (% 18)  KDV’ye tabi tutulması gerekmektedir.


 

T.C.

GELİR İDARESİ   BAŞKANLIĞI

İZMİR VERGİ   DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef   Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)

Sayı : 21152195-130-273 11/05/2016
Konu : Kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama hizmet alımına uygulanacak KDV oranı hk.

 

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, “Kemoterapi İlaç Hazırlama ve Uygulama Hizmeti” alımına uygulanacak katma değer vergisi (KDV) oranı hakkında Başkanlığımız görüşünün bildirilmesi istenilmektedir.

KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

Söz konusu BKK eki (II) sayılı listenin B/21 inci sırasında yer alan “İlgili Bakanlıklar ya da kanunlarla izin verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından yerine getirilen insan veya hayvan sağlığına yönelik koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri (hayvan ırkının ıslahına yönelik hizmetler dahil), ambulans hizmetleri” % 8 oranında KDV’ye tabi tutulmaktadır

Ayrıca özelge talep formunuz ekinde yer alan “Hasta Başı Kemoterapi İlaç Hazırlama Karşılığı Otomatik/Robotik Merkezi Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmet Alımı İhalesi Teknik Şartnamesi”nde işin tanımı, “sağlık tesisi bünyesinde ayaktan ve yatarak kemoterapi alacak hastaların tedavilerinin uygulanabilmesi için hastane tarafından gösterilecek uygun bir yerde, asgari koşulları sağlayan, Sağlık Bakanlığının 2005/167 sayılı Genelgesi ve Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) belirtilen şart ve koşullar doğrultusunda, merkezi bir alanda, hastanın protokolünde belirtildiği şekilde kemoterapi ilaç ve/veya ilaçlarının Tam Otomatik/Robotik sistemlerle hazırlanması olarak ifade edilmiştir.

Buna göre, Hastaneniz tarafından alımı yapılan “Kemoterapi İlaç Hazırlama ve Uygulama Hizmeti”nin, tedavi hizmetleri kapsamında, ilgili Bakanlık tarafından verilen izin dahilinde yapılıyor olması halinde % 8 oranında, aksi halde genel oranda (% 18)  KDV’ye tabi tutulması gerekmektedir.


Kaynak:Gib
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Psikiyatri Muayenesinde verilen eğitim amaçlı toplantılarda KDV oranı kaçtır?

Hastane ile iş ilişkisi bulunmayan hekimlere ameliyathane kullandırılırsa KDV oranı kaç uygulanır?

https://www.muhasebenews.com/cosmocel-h-85-adli-urunun-kdv-orani-nedir/https://www.muhasebenews.com/saf-suyun-kdv-orani-nedir/

Sıvı deniz yosununun KDV oranı nedir?

İhaleyle alınan Pick-up cinsi kamyonetin KDV oranı nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here