Ev hizmetlerinde çalışanların kıdem tazminatı hakkı var mıdır?

Ev hizmetlerinde çalışanların kıdem tazminatı hakkı var mıdır?

42
0
PAYLAŞ

KONU

Ev hizmetlerinde çalışanlara Kıdem Tazminatı ödenir mi?


SORU

10 yıldır ev hizmetlerinde ayda 10 gün çalışan işçi kıdem tazminatı ödenerek işten çıkartılacaktır.

Kıdem tazminatı ile ilgili damga vergi kesintisi yapılacak mı?
Kesinti yapılacaksa ne şekilde ödenecek? Muhtasar beyanı verilmiyor.
… (16.11.2018 13:14)


CEVAP

Kıdem tazminatının yukarıda belirttiğimiz en önemli ve ilk şartı, kıdem tazminatı ödenecek kişinin İş Kanunu’na tabi çalışmasıdır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 4. maddesinde “Ev hizmetlerinde” İş Kanunu’nun uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır.

Dolayısıyla ev hizmetlerinde çalışanlara kıdem tazminatı da ödenmesi gerekmeyecektir.

Ancak ev hizmetlisi ile işvereni arasında oluşturulan hizmet sözleşmesinde “tazminat” hükmü yer almaktaysa; sözleşmeye dayanarak bu tazminatın ödenmesi gerekir.

Ancak bu tazminat kıdem tazminatı olmayacağı için; gelir vergisi, sigorta primi ve damga vergisi kesintisi yapılması gerekecektir.


BENZER İÇERİKLER


Ev Hizmetlerinde Yabancı Personel Çalıştırmak Yasak mı?

 

Ev Hizmetlerinde Çalışanın SGK Girişini Cep Telefonu ile Yapabilirsiniz!

 

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığına ilişkin yasal düzenleme

 

Sitelere (Konut) sunulan İşgücü temin hizmetlerinde KDV tevkifatı yapılacak mıdır?

 

BİR CEVAP BIRAK