Ana sayfa Vergi Damga vergisi beyannamesini taraflardan bir tanesinin beyan etmesi yeterli midir?

  Damga vergisi beyannamesini taraflardan bir tanesinin beyan etmesi yeterli midir?

  Damga Vergisinin mükellefi kimlerdir.

  39
  0

  Mükellef ile yapılan Türmob sözleşmesinin damga vergisi beyanını, taraflardan sadece birinin beyan etmesi yeterli midir? Yoksa sözleşmenin tarafları (mali müşavir de mükellef) ayrı ayrı damga vergisi beyanında bulunacak mıdır?Taraflardan birisinin DV ödemesi yeterlidir.

  488 – DAMGA VERGİSİ KANUNU

  Mükellef

  Madde 3

  Damga Vergisinin mükellefi kağıtları imza edenlerdir.

  Resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait kağıtların Damga Vergisini kişiler öder.

  Yabancı memleketlerle Türkiye`deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kağıtların vergisini, Türkiye`de bu kağıtları resmi dairelere ibraz eden, üzerlerinde devir veya ciro işlemleri yapanlar veya herhangi bir suretle hükümlerinden faydalananlar öderler. Ancak bunlardan ticari veya mütedavil kağıt mahiyetinde bulunanların vergisini, bunları en evvel satan veya kabul veya başka suretle kullanan kişiler öderler.


  Kaynak: ismmmo,GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here