Ana sayfa Muhasebe Basit usule tabi mükelleflerde kazanç istisnası var mıdır?

Basit usule tabi mükelleflerde kazanç istisnası var mıdır?

834
0

Basit usule tabi ve aynı zamanda kira geliri olan mükellef 9.000 TL’lik kazanç istisnasını düşmede sorun var mı acaba. Uyarı aşağıdaki gibidir.

Vergi Kanun mükerrer 20. maddesinde yer alan kazanç istisnasından faydalananlar GVK mad 89/15 hükmünden yararlanamazlar.

İndirim, basit usule tabi mükelleflerin sadece ticari kazançlarına uygulanacak olup beyana tabi diğer gelir unsurlarının da (kira geliri, menkul sermaye iradı vb.) bulunması halinde bu gelirlere indirim uygulanmayacaktır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Zamanında beyannamesini vermeyen basit usul mükellefine ne ceza kesilir?

 

 

 

Basit usul mükellefi KDV beyannamesi vermek zorunda mıdır?

 

 

 

Basit usule tabi olanların 2018 kayıtları hangi tarihe kadar girilebilir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here