Ana sayfa Muhasebe Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışan personel sağlık raporlarını aile hekiminden alabilir mi?

Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışan personel sağlık raporlarını aile hekiminden alabilir mi?

543
0

Biz kurs statüsünde MEB’na bağlı bir kurumuz. Personel sayımız 30 civarı. İşe başlayacak olan personellerden aile hekiminden alınmış sağlık raporu talep ediyoruz. Yaptığımız işlem doğru mudur? Yoksa farklı bir kurumdan rapor mu istemeliyiz?

 

6331 sayılı kanunun 15. maddesinin 3. bendine ” (Değişik birinci cümle: 10/9/2014-6552/17 md.) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir. ” diyor.

 

Aile hekiminden alınan rapor da yeterli olacaktır. Eğer yapacakları iş gereği portör muayenesi gerekli ise raporda farklı olacaktır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

 

Ödediğimiz ücret nedeniyle işyeri hekimini bordroya dâhil etmeli miyiz?

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

 

Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?

 

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesinin Geçerlilik Süresi Dolduğunda Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Yapı İşlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik – 31.12.2018

 

“C” sınıfına giren işyerleri iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini ne zaman almak zorundadır?

 

İş Sağlığı ve Güvenliği İle İlgili Soru ve Cevaplar

 

Kimler İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kapsamındadır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here