Ana sayfa SGK Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyesi olmayan imza yetkilisi bir kişi şirkette sigortalı...

    Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyesi olmayan imza yetkilisi bir kişi şirkette sigortalı olarak çalışabilir mi?

    SGK’dan emekli olan ve eşinden dolayı da harp malullüğü maaşı alan birisi, kendi adına işyeri açar ise aldıkları bu maaşlar kesilir mi?

    46
    0

    Anonim şirkette kurucu ortak olup, yönetim kurulu üyesi olmayan fakat iç yönerge ile A grubu imza yetkilisi kişi aynı şirkette 4A SSK’lı personel olarak çalışabilir mi?

    1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu (“1479 sayılı Kanun”)’nun mülga 24’üncü maddesi gereğince anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmakta iken 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendi ile anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılarak yönetim kurulu üyesi olmayan ortaklar ile kurucu ortaklar zorunlu 4/1-b kapsamı dışında tutulmuştur.

    Yukarıda yer alan düzenleme kapsamında, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olmayan şirket ortakları bahse konu şirkette ayrıca başka bir görev üstleniyorlarsa 4-a kapsamında sigortalı olabilecekler ve ücret alabileceklerdir.

    SGK’dan emekli olan ve eşinden dolayı da harp malullüğü maaşı alan birisi, kendi adına işyeri açar ise aldıkları bu maaşlar kesilir mi?

    Dul maaşını hiçbir çalışma kesmemektedir. Kendisinin emekli olmasının da bir engeli olmayıp maaşları kesilmeyecektir.

    Kısacası Emekli vergi kaydı açarak ya da bir şirket kurarak işyeri açarsa emekli aylığında herhangi bir kesinti olmayacaktır.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here