Ana sayfa Vergi 7256 Sayılı kanun kapsamında taksitlendirilen geçici vergiler yıllık beyannamelerden mahsup edilir mi?

  7256 Sayılı kanun kapsamında taksitlendirilen geçici vergiler yıllık beyannamelerden mahsup edilir mi?

  87
  0

  2020 içerisinde ödenmeyip 7256 yapılandırma kapsamına giren Geçici Vergileri Peşin Ödenmiş geçici vergi olarak Yıllık Beyana eklememiz mi gerekiyor. Ödenmiş gibi Yıllık Beyana eklenmezse mükerrer ödeme yapılmış olacak sonuçta. Ne yapmalıyız?

  Geçici vergilerin yıllık gelir ve kurumlar vergisinden mahsup edilebilmesi için mahsup tarihi itibarıyla ödenmiş olması gerekmektedir. 7256 sayılı Kanuna göre geçici vergilerin yapılandırılmış olması bu vergilerin ödendiği anlamına gelmeyecektir. 

  Bu nedenle, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde Kanun kapsamında yapılandırılmış ancak ödenmemiş geçici vergi asıllarının yıllık gelir veya kurumlar vergisine mahsup edilmesi mümkün olmayacaktır. 

  Ancak, yapılandırılmış ve yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesinden önce ödenmiş olan geçici vergilerin, yıllık gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edileceği, ödenmemiş geçici vergi asıllarının ise terkin edileceği tabiidir.

  7256 sayılı yasa çerçevesinde yapılacak ödemelerde ne kadarlık bir kısım Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak kaydedilecektir?

  Yapılandırılan borçlardan taksitler için ödenecek gecikme faizleri KKEG olarak kayıt yapılır.


  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here