Ana sayfa Vergi Yurtdışındaki müşterilere düzenlenen serbest meslek makbuzlarında gelir vergisi stopajı yapılmalı mıdır?

Yurtdışındaki müşterilere düzenlenen serbest meslek makbuzlarında gelir vergisi stopajı yapılmalı mıdır?

Yurtdışındaki müşterilere düzenlenen serbest meslek makbuzlarında gelir vergisi stopajı yapılmalı mıdır?

449
0

Konu : Yurt dışındaki müşterilere verilen tercüme hizmeti karşılığında elde edilen serbest meslek kazançlarının tevkifat kapsamında olup olmadığı hk.

…  Yurt dışında bulunan müşterilerinize tercüme hizmeti verdiğinizi ve bu hizmet karşılığında yurt dışında mukim müşterilerinize düzenleyeceğiniz serbest meslek makbuzları karşılığı yapılan ödemelerin, gelir vergisi tevkifatına tabi olup olmayacağı …

… Yurt dışında mukim müşteriler için Türkiye’de verilen tercümanlık hizmetleri karşılığı yapılan ödemelerden, bu kişilerin tevkifat yapma sorumluluğu bulunmaması nedeniyle, gelir vergisi tevkifatı yapılmayacak olup, bu hizmet karşılığında elde edilen kazançların, serbest meslek kazancınıza dahil edilerek geçici vergi beyannameleri ve yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir.

 


Kaynak: Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları Grup Müdürlüğü 05.09.2019 – 93767041-120.04.01-E.93995 Sayılı Özelge
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here