Ana sayfa Vergi Yurtdışında elde edilen kira gelirleri Türkiye’de yıllık gelir vergisi beyannamesinde bildirmeli midir?

  Yurtdışında elde edilen kira gelirleri Türkiye’de yıllık gelir vergisi beyannamesinde bildirmeli midir?

  Kira Gelirini Beyan etmeyi unutursam indirimlerden yararlanabilir miyim?

  67
  0

  Yurtdışındaki gayrimenkulden kira geliri elde etmekteyim. Her ayın sonunda kira ödemesi şeklinde yurt dışındakı banka hesabıma ödemesi gelmektedir. Yurt dışı bankaya gelen bu kira bedellerini Türkiye’de vereceğim yıllık gelir vergisi beyanına nasıl ve hangi kur baz alınarak dahil etmeliyim?

  Kira geliri Bankadaki hesabına geldiği tarihteki kur dikkate alınır. Yıllık beyanname ile beyan edilir. Yurt dışında ödenen vergiler varsa ödendiği tarihteki kur dikkate alınır. Hesaplanan vergiden mahsup edilir.

  Kira Gelirini Beyan etmeyi unutursam indirimlerden yararlanabilir miyim?

  İdarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan etmedikleri veya süresinde verdikleri beyannamede yer almayan mesken kirası gelirlerini, kendiliklerinden, süresinden sonra verecekleri beyanname ile beyan edenler istisnadan yararlanabileceklerdir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here