Ana sayfa Vergi Yurt dışındaki bir tüzel kişiliğin Türkiye’de kurduğu şirkette çalışan personelleri gelir vergisinden...

  Yurt dışındaki bir tüzel kişiliğin Türkiye’de kurduğu şirkette çalışan personelleri gelir vergisinden muaf mıdır?

  43
  0

  Yurt dışı firmanın Türkiye’de bir temsilcilik açma niyeti vardır. Bu temsilcilik özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını istihdam edecektir. Bu çalışanların gelir vergisi tevkifatı ve diğer vergisel avantajlardan yararlanması için şube mi yoksa irtibat ofisi mi olmalıdır?

  Gelir vergisi yönünden bir avantaj söz konusu değildir.

   

  10 yıl önce gelir vergisi mükellefiyetini kapatabilmek için elinde bulunan stok (sağlık sektörü) ürünleri kendisine fatura edilen ve mükellefiyeti kapatılan bir kişi. Bugün elindeki ürünleri satması durumunda vergi mevzuatı yönünden sorun yaşar mı? 

  Malı alacak vergi mükellefi olan gerçek veya tüzel kişi alış için Gider pusulası düzenler.

  Gider pusulasında KDV ve GV stopajı hesaplanmaz. Herhangi bir vergilendirme olmaz.


  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here