Ana sayfa Muhasebe Tasfiye halindeki şirketler yazar kasalarının kapanışlarını ne zaman yaptırmalıdır?

    Tasfiye halindeki şirketler yazar kasalarının kapanışlarını ne zaman yaptırmalıdır?

    69
    0

    Şirketimizin Tasfiyesi sonlanmak üzeredir. Şirkete kayıtlı yazar kasaların kapanışını hangi tarihte yapmamız gerekir. Mesela tasfiye sonu tescil tarihinden bir gün öncemi yazar kasaları kapatmak gerekir?

    Son günü beklenmesi gerekmez. Tasfiye bitmeden her zaman kapatılabilir.

    Bağımsız çalışan SMMM tasfiye memuru olabilir mi? Tasfiye memuru ücreti olarak hangi asgari ücret tarifesi uygulayabilir? Olabilirse tasfiye halindeki şirketin beyannamelerini gönderebilir mi?

    Tasfiye memuru tasfiye halindeki ticari firmayı temsil ve ilzam ettiği için ticaret yasağı kapsamındadır. Meslek mensupları Tasfiye memuru olamaz.

    …Yabancı bir şirkette finans müdürü olarak çalışmaktayım. Beyannameler SMMM belgem olduğu için tarafımdan gönderilmektedir. Şirket tasfiyeye girme olasılığı vardır. Şirket ortakları tasfiye memuru olmamı istemektedir. Firmanın SMMM’si tasfiye memuru olarak görevlendirilebilir mi? Ayrıca tasfiye memuru ücret tarifesinin bildirilmesini rica ederim.

    Şirket TTK 536.maddeye uygun bir kişiyi tasfiye memuru seçmesi, halinde bu kişi bu görevi yapabilir, sizde bu kapsamda seçilebilir ve görev yapabilirsiniz. Tasfiye memurları için Ticaret Bakanlığınca yayımlanmış bir ücret tarifesi bulunmamaktadır. Bu ücret genel kurul marifetince serbestçe belirlenebilir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here