Ana sayfa Vergi Tasarruflarını Bankalarda Değerlendiren Bir Kooperatifin Elde Ettiği Faiz Gelirlerini Ortaklarına Dağıtması Halinde...

  Tasarruflarını Bankalarda Değerlendiren Bir Kooperatifin Elde Ettiği Faiz Gelirlerini Ortaklarına Dağıtması Halinde Kurumlar Vergisi Yönünden Mükellefiyet Doğar mı?

  1216
  0

  Tasarruflarını bankaya yatırarak elde ettiği faiz gelirini ortaklarına dağıtan kooperatif sermaye üzerinden kazanç dağıttığından Kurumlar Vergisi Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (k) bendindeki muafiyet hükmünden yararlanamaz.

  Ancak kooperatifin söz konusu faiz gelirini ortaklarına dağıtmayarak sermayesine eklemesi durumunda kurumlar vergisi mükellefiyeti doğmayacaktır.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu – Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here