Ana sayfa TTK Şirket Genel Kurullarda Toplantıya Çağrı Nasıl Olmalıdır?

  Şirket Genel Kurullarda Toplantıya Çağrı Nasıl Olmalıdır?

  1467
  0

  Şirket Genel Kurullarında toplantıya çağrı;
  1- Çağrıyı, süresi dolmuş olsa dahi Yönetim Kurulunun yapabileceği düzenlemesi getirilmiştir.
  2- Yönetim kurulunun toplanamaması/toplantı nisabının oluşmaması durumunda tek pay sahibinin dahi, mahkeme kararı ile çağrılması mümkündür.
  3- Denetçinin Genel Kurulu toplantıya çağırması düzenlemesi kaldırılmıştır.
  4- Tasfiye memurlarının sadece görevleri ile ilgili konularda Genel Kurulu toplantıya çağırabilmeleri mümkündür.
  5- Azınlık hissedarların da Genel Kurulu toplantıya çağırma imkanı bulunmaktadır.
  6- Çağrısız genel kurulda toplantı nisabı mevcut olduğu sürece karar alınabilmesi ve gündeme oy birliği ile madde eklenebilmesi mümkündür.
  7- Yönetim Kurulunun, genel kurulun çalışma esaslarını düzenleyen bir iç yönetmelik hazırlayarak bunu, tescil ve ilan ettirmesi gerekmektedir.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here