Ana sayfa Muhasebe Satış iskontoları için muhasebede hangi hesabı kullanmalıyız?

Satış iskontoları için muhasebede hangi hesabı kullanmalıyız?

1487
0

Satış faturaları üzerinde gösterilen iskontolar için 611 satış iskontoları hesabını mı kullanacağız? Bu konuyla ilgili bir özelge var mıdır?

TDHP da 611 hesabın tanımı ve işleyişi aşağıdaki gibi tanımlanmıştır. Bu konuda ÖZELGE aramanıza gerek yok. 611 hesabı kullanmanız gerekir Özelge; VUK Mük.413. maddede “Mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığından veya bu hususta yetkili kıldığı makamlardan, vergi durumları ve vergi uygulaması bakımından müphem ve tereddüdü mucip gördükleri hususlar hakkında yazı ile izahat isteyebilir.” şeklinde açıklanmıştır.

611 SATIŞ İNDİRİMLERİ HESABI: Satışla ilgili faturanın düzenlenip satışın gerçekleşmesinden sonra yapılan her türlü kasa ve miktar iskontoları bu hesapta yer alır.

Kasa iskontosu, kredili satışlarda alıcının mal bedelini vadesinden önce ödemesi dolayısıyla, bu peşin ödeme karşılığında alıcıya belirli oranlarda indirim yapılmasıdır.

Miktar iskontosu ise alıcının belli tutarlar üzerinde alışlarda bulunarak satıcının mal sürümüne katkıda bulunmasından dolayı kendisine belli oran ya da tutarlarda yapılan indirimdir.

611 Satış İndirimleri Hesabının İşleyişi: Uygulanan iskonto tutarı bu hesabın borcuna karşılık, ilgili hesabın alacağına kaydedilir. Dönem sonunda 690 Dönem Karı veya Zararı Hesabına devredilerek kapatılır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İskonto NEDİR?

 

 

%100 İskontolu Olarak Düzenlenen Faturalarda KDV indirimi nasıl olur?

 

 

Word belgesiyle düzenlenen credit notu hasılattan indirebilir miyiz?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here