Ana sayfa Muhasebe Ödenmeyen SGK primi hangi hesaba kaydedilir?

  Ödenmeyen SGK primi hangi hesaba kaydedilir?

  106
  0

  Sınıf şahıs bilanço usulüne göre ödenmeyen SGK primini nereye yazmalıyız? Beyannameye mi, yoksa öncesinde muhasebe kaydı var mı?

  ————————— / ——————————

  361(B)

  368 (A)

  olarak kaydedilir.

  ————————— / ——————————

  Ödenmeyen SGK primleri defter beyan sisteminde nasıl gösterilir?

  Bilindiği üzere; 5510 Sayılı Kanun’un Primlerin Ödenmesi başlıklı 88. Maddesinde: “…..Kuruma fiilen ödenmeyen prim tutarları, gelir vergisi ve kurumlar vergisi uygulamasında gider yazılamaz denilmektedir.

  Ödenmemiş prim tutarlarını (İşçi ve İşveren Payı dâhil) kanunen kabul edilmeyen gider olarak kayıt alabilirsiniz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here