Ana sayfa Muhasebe Koronavirüs tedavisi gören mali müşavirlerin beyanname verme süreleri uzar mı?

    Koronavirüs tedavisi gören mali müşavirlerin beyanname verme süreleri uzar mı?

    87
    0

    Meslek mensupları beyannameleri ve bildirimlerini 14 gün karantina süresince nasıl yapacaklar.

    Korona virüse yakalanan mali müşavirler için bir düzenleme var mı?

    Konu ile ilgili özel bir düzenleme yok.

    Ancak; Hastanede tedavi gören veya 14 günlük karantinada kalan meslek mensuplarımızı gerek kendisinin gerek ise müşterilerinin vergi beyanname ve bildirimlerinin gönderilmesine ilişkin süreler mücbir sebep nedeni ile; işlemeyeceği görüşündeyiz.

    (VUK Md.15 13’üncü maddede yazılı mücbir sebeplerden herhangi birinin bulunması halinde bu sebep ortadan kalkıncaya kadar süreler işlemez. Bu takdirde tarh zaman aşımı işlemeyen süreler kadar uzar.)

    Yukarıdaki hükme göre meslek mensubunu taburcu olması veya karantina süresinin sona ermesi ile beyanname ve bildirimlerin verilme süreleri yeniden hesaplanması gerekir.

    Hesaplama ise; VUK 17. maddede aşağıdaki gibi belirtilmiştir. “Zor durumda bulunmaları hasebiyle vergi muamelelerine müteallik ödevleri süresi içinde yerine getiremeyecek olanlara, kanunî sürenin bir katını, kanunî sürenin bir aydan az olması halinde bir ayı geçmemek üzere, Maliye Bakanlığınca münasip bir mühlet verilebilir.”

    Yukarıda belirtilen işlemler için meslek mensuplarımız hastalık veya karantina için alacakları Sağlık raporunu bağlı oldukları vergi dairesine dilekçe ile iletmeleri gerekir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here