Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneğinden vazgeçtiğimizi ne kadar sürede İŞKUR’a bildirmeliyiz?

Kısa çalışma ödeneğinden vazgeçtiğimizi ne kadar sürede İŞKUR’a bildirmeliyiz?

Kısa çalışma ödeneğinden vazgeçilmesi halinde durumun 6 işgünü içinde İŞKUR’a bildirilmesi gerekmektedir.

350
0

03.04.2020 tarihinde KÇÖ haftalık 45 saat çalışılmayacak olarak başvurmuştuk. 18.05.2020’de onaylandı. Nisan maaşları yatırıldı. 01.05.2020 tarihi itibariyle KÇÖ den vazgeçebilir miyiz? Geriye dönük dilekçe vermemizin cezası olur mu?

Kısa çalışma ödeneğinden vazgeçilmesi halinde durumun 6 işgünü içinde İŞKUR’a bildirilmesi gerekmektedir. Burada verilecek ceza en fazla; İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan ödemeler, yasal faizi ile işverenden tahsil edilmektedir.

Mayıs ayında kısa çalışma için müracaat ettik. Bugüne kadar herhangi bir cevap gelmedi istenen müracaatın yanında çalışma excel tablosunu da gönderdik. Mayıs ayı prim hizmet beyannamesini ne şekilde göndermeliyim?

Fiili durum neyse onu bildirmeniz gerekir. İşyerinde çalışma olmuşsa tam bildirim. İşyerinde fiili çalışma olmamış ise zorlayıcı nedenlerle 7 gün bildirim kalan günler 10 genel hayatı etkileyen nedenler olarak bildirilmelidir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here