Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneği biten firmalar ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir mi?

Kısa çalışma ödeneği biten firmalar ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir mi?

Kısa çalışma ödeneği biten firmalar ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir mi?

111
0

Pandemi ücretsiz izin kodu ile bildirilen çalışanlar bir takvim yılı içinde 30 günü aşkın izinli bildirildiği takdir de G.S.S prim borçlanması ile karşılaşabilirler mi? Örneğin nisan ayı 14 Mayıs- 30 Haziran 15 gün şeklinde olursa GSS prim borcu çıkar mı?

Nakdi ücret desteğinden yararlananlardan, 5510 sayılı Kanuna göre genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamına girmeyenler, 5510/ 60-1 (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır. Bu kişilere ait genel sağlık sigortası primleri, İŞKUR tarafından SGK’ya ödenecektir.

Bir işyerinde kısa çalışma ödeneğine başvurduk ve bitti fakat hala işler açılmadığından kısa çalışma bittikten sonraki takip eden ay işçiler için pandemi ücretsiz izin desteğinde başvuru yapılabilir mi?

Kısa çalışma ödeneği sonlandığında kalan süre için nakdi ücret desteğinde bulunabilirsiniz. Ay içinde bu durum söz konusu ise eksik gün nedeni olarak da 29 kod u seçebileceğiniz kurum yetkilileri tarafından tarafımıza bildirilmiştir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kısa Çalışma Ödeneği 1 Ay Uzatıldı!

Kısa çalışma ödeneği alan firmaların İŞKUR’a her ay çalışan listesi bildirmesi gerekir mi?

Haziran ayında kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği alan firmalarda personellerin eksik gün bildirim…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here