Ana sayfa Muhasebe Kiralık olarak alınan araçların faturalarını ve yakıt harcamalarını gider, faturaların KDV’sini indirim...

  Kiralık olarak alınan araçların faturalarını ve yakıt harcamalarını gider, faturaların KDV’sini indirim konusu yapabilir miyiz?

  Kiralık olarak alınan araçların faturalarını ve yakıt harcamalarını gider konusu yapabilir miyiz?

  86
  0

  Akaryakıt İstasyonu kiralık tanker ile yakıt alımı yapmaktadır. Tanker yakıt alımlarını ilgili istasyondan yapmaktadır. Buna göre istasyona kiralık tankerin istasyondan aldığı yakıt GİDER olarak indirilebilir mi? İndirilirse tutar KDV hariç olarak indirilip KDV indirim konusu yapılabilir mi?

  Bahsettiğiniz tanker akaryakıtı nereden alırsa alsın Fatura ile yapmış olduğu alış için faturadaki KDV’yi indirim konusu yapabilir. Tankerin kullanımı için alınmış olan akaryakıtı da gider olarak kayıtlara alınabilir.

  Limited şirketimiz arsa alıp müteahhitlik firmasına yazlık evler yaptırmak istiyoruz. Müteahhitlik firmasından alacağımız faturaları gider olarak kayıtlara alabilir miyiz? KDV’yi indirim konusu yapabilir miyiz?

  Alınacak arsa aktife kayıt edilmesi halinde ödenen KDV indirim konusu yapılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here