Ana sayfa Muhasebe Kar dağıtımında esas olan yıllardan sonraki zarar kardan mahsup edilir mi?

  Kar dağıtımında esas olan yıllardan sonraki zarar kardan mahsup edilir mi?

  Yabancı ortaklara yapılan kar dağıtımında stopaj oranı nedir? Yabancı tüzel kişi ortaklara yapılan kar dağıtımının stopaj oranı nedir? Eski yılın karını dağıtırken sonraki yılın zararın mahsup etmeli miyiz?,

  99
  0

  Şirketimiz 2018 Yılında 10.000 TL kar, 2019 yılında 9.000 TL zarar etmiştir. 2018 karını dağıtmak istesem 2019 zararını mahsup edip kalan 1.000 TL’yi mi dağıtmalıyım?

  Bir sonraki yılın zararı mahsup edilmez. 2018 yılı karını dağıtabilirsiniz.

  Bir Limited ve anonim şirketimiz var. Bunların ikisinin de ortaklık durumu %30 yabancı tüzel kişi ortaklığı %70’i yabancı gerçek kişi ortaklığı. Kar dağıtımında vergi hesaplanır mı?

  Türkiye de bulunan Tam mükellef Şirketlerin Kar dağıtımında;

  * Yabancı ortak Tüzel kişilere yapılan kar dağıtımında % 15 GV stopajı yapılır.

  * Yabancı ortaklı Gerçek kişilere yapılan kar dağıtımında % 15 GV stopajı yapılır


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here