Ana sayfa Muhasebe İnşaat firması kat mülkiyeti tapusu oluşmadan gayrimenkul için satış faturası düzenleyebilir mi?

İnşaat firması kat mülkiyeti tapusu oluşmadan gayrimenkul için satış faturası düzenleyebilir mi?

413
0

Devam eden konut inşaatımızdan kat irtifakı ile devir ve satış yaptık. Daire bedelini tahsil ettik ve fatura düzenledik. Teslim gerçekleşmediği için faturayı gelir hesaplarına intikal ettirmedik. Avans niteliğindeki bu bedel için kestiğimiz faturayı düzenlediğimiz ayda BS formunda bildirmemiz gerekir mi?

 

B formu faturanın düzenlendiği tarih dikkate alınarak verilir. Avans alınan bedeller için fatura düzenlenmez. Fatura kat mülkiyeti tapusundan sonra düzenlenir.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kat karşılığı inşaat işlerinde arsa sahibine kesilen faturayı gelir mi yazacağım?

 

Kat karşılığı inşaatın SGK dosyası iz olmuş ne yapabilirim?

 

Kat karşılığı sözleşmesi gereği hesabıma yatırılan kira yardımı için gelir vergisi beyannamesi vermem gerekiyor mu?

 

Kat karşılığı inşaat işinde kdv oranı nedir?

 

Kat karşılığı inşaatımıza belediye tarafından kesilen cezayı nasıl kayıt edeceğiz?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here