Kat karşılığı sözleşmesi gereği hesabıma yatırılan kira yardımı için gelir vergisi beyannamesi...

Kat karşılığı sözleşmesi gereği hesabıma yatırılan kira yardımı için gelir vergisi beyannamesi vermem gerekiyor mu?

58
0
PAYLAŞ

… Kişi bir adet Gayrimenkulün 1/3 ortağıdır. Müteahhitle yapılan kat karşılığı sözleşmesi gereği, banka hesabına Müteahhit tarafından payı oranında, taşınma ve 12 aylık kira bedeli olarak 20.000 TL yatırılmıştır. Kişi vergi mükellefi değildir. Her hangi bir taşınma ve kiralama yapılmayacaktır. Hesaba yatırılan paranın vergisel yönden sonucu nedir?

(04.12.2018)

Kira gideri olarak alınan tutar verginin konusu değildir. Beyanı gerekmez


Kaynak:ISMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kat karşılığı inşaatımıza belediye tarafından kesilen cezayı nasıl kayıt edeceğiz?

 

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Uyarınca Müteahhitler Tarafından Arsa Sahibi Adına Ödenen Bedeller Gider Ve Maliyet Olarak Dikkate Alınır mı?

 

Kat Karşılığı Öğrenci Yurdu İnşaat İşinin Taşeronlara Yaptırılması Karşılığında Yapılan Ödemeler İçin Tevkifat Hesaplanır mı?

 

Kat Karşılığı Yapılan İnşaat İşlerinde Satılamayan Dairelere Ait Masraflar Gider Olarak Kaydedilebilir mi?

 

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri İçin Binde 9,48 Damga Vergisi Ödenecek!

 

Kat Karşılığı İnşaat İşlerinde Stoklara Alınan Dairelerin Giderleri Ne Olacak?

 

Döviz Karşılığı Mal Alımlarında Kur Riskini Azaltmak İçin Yapılan Forward Sözleşmeleri Kurum Kazancı Tespitinde Dikkate Alınır mı?

 

 

BİR CEVAP BIRAK