Ana sayfa Muhasebe Kat karşılığı inşaatın SGK dosyası iz olmuş ne yapabilirim?

Kat karşılığı inşaatın SGK dosyası iz olmuş ne yapabilirim?

731
0

Kat karşılığı işi yapan firmamızın işi Nisan 2018 de bitti ve SGK’dan borcu yoktur yazısını alıp iskan için belediyeye müracaat edildi. Daha iskan çıkmadı. Daha sonradan yapılan dairelerde iç tadilat işi çıktı sıva vs. kasım ayında 2 işçi girişi yaptık ve 4 gün çalıştılar. Sonra bu işçilerin çıkışlarını da yaptık. Aralık’ta bildirgeyi vermek isterken bu iş yeri iz olmuştur diye uyarı verdi ve bildirgeyi vermedik. Bu durumda ne yapabiliriz? İlgili fiilden dolayı cezai müeyyide ne olur?

 

En son sigortalı bildirimi üzerinden iki yıl geçmiş olan işyerlerine ait dosyaların sistem tarafından otomatik olarak kapatılması uygulaması inşaat işyerleri ile ihale konusu işyerleri dosyaları için geçerli değildir. Çünkü özel bina inşaatları ve ihale konusu işler asgari işçilik uygulaması kapsamına girmekte olup, bu tür işlerde inşaatın veya ihale konusu işin bitiminden sonra o iş için Kuruma yeterli işçilik bildirilip bildirilmediği kontrol edilmekte, asgari işçilikle ilgili işlemler tamamlandıktan sonra o işyeri dosyasından dolayı işverenin Kuruma borcu da yoksa işyeri dosyası kapatılmaktadır. Sizin durumunuzla birebir örtüşen yönetmelik maddesine aykırı işleminiz sözkonusu ilgili SGM ye dilekçe ile başvurup dosyanızın açılmasını talep etmeniz gerekmektedir.

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kat karşılığı sözleşmesi gereği hesabıma yatırılan kira yardımı için gelir vergisi beyannamesi vermem gerekiyor mu?

 

Kat karşılığı inşaat işinde kdv oranı nedir?

 

Kat karşılığı inşaatımıza belediye tarafından kesilen cezayı nasıl kayıt edeceğiz?

 

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Uyarınca Müteahhitler Tarafından Arsa Sahibi Adına Ödenen Bedeller Gider Ve Maliyet Olarak Dikkate Alınır mı?

 

Kat Karşılığı Öğrenci Yurdu İnşaat İşinin Taşeronlara Yaptırılması Karşılığında Yapılan Ödemeler İçin Tevkifat Hesaplanır mı?

 

Ortalama Döviz Kuru Programı

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here