Ana sayfa Muhasebe Hafta sonuna denk gelen Ba-Bs bildirimlerini ilk iş günü beyan edebilir miyiz?

    Hafta sonuna denk gelen Ba-Bs bildirimlerini ilk iş günü beyan edebilir miyiz?

    69
    0

    Cumartesi gününe denk gelen Ba- Bs bildirimleri için düzeltme için son gün cumartesi midir, pazartesi midir?

    VUK 18. maddesi aşağıdaki gibidir.

    Sürelerin Hesaplanması VUK Madde 18 Vergi kanunlarında yazılı süreler aşağıdaki şekilde hesaplanır: 1. Süre gün olarak belli edilmişse başladığı gün hesaba katılmaz ve son günün tatil saatinde biter;

    1. Süre hafta veya ay olarak belli edilmişse başladığı güne son hafta veya ayda tekabül eden günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne tekabül eden bir gün yoksa süre o ayın son gününün tatil saatinde biter;
    2. Sonu belli bir gün ile tâyin edilen sürelerde, süre o günün tatil saatinde biter;
    3. Resmî tatil günleri süreye dâhildir. Şu kadar ki, sürenin son günü resmî tatile rastlarsa tatili takibeden ilk iş gününün tatil saatinde biter.

    Metro marketten toptan sigara alıyoruz. Perakende satıyoruz. Metro market bize kestiği sigara faturasında KDV’yi ayrı gösteriyor. Biz KDV’sini indirim konusu yapmıyoruz. BA formunda bildirirken kdv dahil mi hariç mi bildirmeliyiz?

    Özel matrah şekline tabi işlemlerde Ba-Bs Formlarının katma değer vergisi dahil olarak bildirilmesi gerekir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here