Ana sayfa Mevzuat Firmada kayıtlı araç için yurt dışından alınan araç lastiği için ödenen yurt...

Firmada kayıtlı araç için yurt dışından alınan araç lastiği için ödenen yurt dışında ödenen kdv indirim konusu yapılabilir mi?

376
0

Müşterim, Almanya’dan şirket aracı için lastik satın almış olup fatura üzerinde %19 kdv ödediği görünmektedir. Bu faturayı kayıtlarımıza alabilmemiz için KDV2 beyanı ile ayrıca %18 KDV ödememiz gerekmekte midir?
(27.11.2018)

Yurt dışında ödenen KDV indirim konusu yapılmaz. Lastik için Gümrük hattında gümrük vergisi ve KDV ödenir. Türk gümrük hattında ödenen KDV indirim konusu yapılır.


Kaynak:ISMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

2 Nolu KDV Nedir?

 

Booking.com’a ödediğimiz rezervasyon komisyonu için 2 no.lu KDV ödeyecek miyiz?

 

Konut Alımında Ödenen KDV Oranı Sonradan Düşerse KDV İadesi Alınabilir mi?

 

Fatura Geç Gelirse KDV İndirim Konusu Yapılabilir mi?

 

KDV iade alacağı teminat karşılığı nasıl alınır?

 

Vergi İnceleme raporu ile KDV iadesi nasıl alınır?

 

KDV’nin İndirilebilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 

Dernek Kira Ödemesi Yaparken Stopaj Kesintisi mi Yapar Yoksa KDV mi Öder?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here