Ana sayfa Vergi Fasoncu ihraç kayıtlı fatura düzenleyebilir mi?

    Fasoncu ihraç kayıtlı fatura düzenleyebilir mi?

    Bir müşterimiz ihraç kayıtlı satış işlemi yapıyor. Müşterisi ürünü 08/06/2020 tarihinde göndermiş ancak kendisi faturayı 18/06/2020 tarihine düzenlemiş. Fatura tarihini 08/06/2020 olarak yenilememiz gerekiyor. Bu durumda nasıl bir yol izleyebiliriz?  

    69
    0

    İmalat yapan, sanayi sicil belgesi olan bir firma ihraç kayıtlı fason fatura kesebilir mi?

    Fason işleminin İhraç kayıtlısı olmaz.

    İmal edilen mal; ihraç kayıtlı satılır. Ancak imalatçı ihraç kayıtlı malın bir kısmını Fason olarak yaptırabilir.

    Fasoncu ihraç kayıtlı fatura düzenleyemez.

    Bir müşterimiz ihraç kayıtlı satış işlemi yapıyor. Müşterisi ürünü 08/06/2020 tarihinde göndermiş ancak kendisi faturayı 18/06/2020 tarihine düzenlemiş. Fatura tarihini 08/06/2020 olarak yenilememiz gerekiyor. Bu durumda nasıl bir yol izleyebiliriz?

    İlgili işleme ilişkin fatura serisinin bozulmaması gerekli. Geçmiş dönem beyannameleri de bozulacaktır. Bu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

    Sevk İrsaliyesi kullanılarak yapılan mal teslimlerinde Fatura 7 gün içinde düzenlenmesi gerektiği VUK 230. maddesinde belirtilmiştir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here