Ana sayfa Vergi E-İrsaliye Uygulamasına Nasıl Başvurulur? E-İrsaliye uygulaması için farklı bir hesap edinmemiz gerekiyor...

E-İrsaliye Uygulamasına Nasıl Başvurulur? E-İrsaliye uygulaması için farklı bir hesap edinmemiz gerekiyor mu?

796
0

e-İrsaliye için farklı bir hesap edinilmesi gerekmiyor. E- Fatura hesabınız üzerinden işlemler yapılabilecektir. E-İrsaliye uygulaması aşağıda belirtilen 3 yöntemden biri tercih edilerek kullanılabilir.

Portal Yöntemi Başvurusu Hali hazırda Başkanlığın https://portal.efatura.gov.tr/efatura/egiris.jsp

internet adresinde sunduğu web uygulamasını(GİB-Portal) kullanan mükelleflerin portala girdikten sonra “araçlar” menüsünden “kullanıcı bilgileri” alanına giriş yapmaları gerekmektedir. Kullanıcı bilgileri alanında “e-irsaliye kullanmak istiyorum” butonuna tıklamak suretiyle e- irsaliye uygulamasını kullanmaya başlayabilirler. Portal kullanıcıları bu işlemi yaparak uygulamaya dâhil olduktan sonra GİB’e başvuruya ilişkin herhangi bir bildirimde bulunmalarına gerek bulunmamaktadır. E-İrsaliye uygulamasına bu şekilde kayıt olan mükelleflerin sistem üzerinden ayrılmaları ancak GİB’e dilekçe ile başvurmaları durumunda mümkün olacaktır.

Entegrasyon Yöntemi Başvurusu e-Fatura uygulamasını halihazırda entegrasyon yöntemi ile kullanan mükelleflerin e-irsaliye uygulamasına dahil olmak için GİB’e hitaben bir dilekçe ve ekinde yer alan test tanım formu ile başvurmaları gerekmektedir. İlgili belgeler kâğıt ortamında GİB’e ulaştıktan sonra https://ebelge.gib.gov.tr/efaturamevzuat.html internet adresinde yer alan test planına uygun olarak e-irsaliye testlerini başarıyla tamamlayanlara e-irsaliye kullanma izni verilecektir. Test tanım formunda yer alan IP numaraları ile canlı ortamda kullanılan IP numaralarının farklı olması gerekmektedir. Özel Entegrasyon Yöntemi Başvurusu e-İrsaliye uygulamasına dâhil olmak isteyen mükellefler, GİB’den e-İrsaliye özel entegratörlük izni alan özel entegratörlerden biri ile anlaşmak suretiyle uygulamaya katılabilirler. Bu durumda mükelleflerin GİB’e herhangi bir bildirimde bulunmasına gerek bulunmamaktadır. Kullanıcıların hesapları özel entegratörler tarafından elektronik ortamda tanımlanacaktır. Başkanlıktan e-irsaliye özel entegrasyon izni alan kurumlar https://ebelge.gib.gov.tr/eirsaliyeozelentegratorlerlistesi.html internet adresinde yayınlanmaktadır.

 


Kaynak: ebelge.gib.gov.tr
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here