Ana sayfa Vergi Catering firmaları yıl sonuna kadar %1 KDV’li fatura düzenleyebilir mi?

  Catering firmaları yıl sonuna kadar %1 KDV’li fatura düzenleyebilir mi?

  Catering hizmetlerinde KDV oranı nedir?

  314
  0

  Catering hizmetlerinde KDV %1 mi uygulanacak?

  Catering şirketiyiz ve hali hazırda %8 KDV’ne tabiyiz. Yeni mevzuata göre KDV Oranımız %’8 de mi kaldı, yoksa %1 mi uygulayacağız?

  Catering (tabldot yemek) hizmeti veren firmalarda da indirimli KDV (%1) uygulanacağı görüşündeyiz. Kararda “yemek hizmeti sunan yerler ” tanımına göre yorum yapıyoruz.

  Bu yorumumuz resmi bir görüş değildir. Resmi görüş için GİB den yazılı görüş almanızı öneririz.

  KDV Ekli II Sayılı listenin “B ) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası YEME, İÇME HİZMETLERİ : Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),

  Temmuz ayı için stopaj hesabı kıst olarak mı yapılacak?

  Stopaj ve KDV oranlarındaki indirim ile ilgili yürürlük tarihi 31.07.2020.Kira stopaj oranı %20 den %10 indirildi. Bu bağlamda stopaj hesabı yapılırken 30 gün %20, 1 gün %10 mu hesaplanacak. Ya da tüm ay %10 dan mı stopaj hesaplaması mı yapılmalıdır?

  Kira ödemesi 31/07/2020 günü yapılmış ise Stopaj %10, 31/07/2020 tarihinden önce ödeme yapılmış ise stopaj %20 olarak hesaplanır. 1 günlük 30 günlük hesap yapılmaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here