Ana sayfa Muhasebe Avukatlar başka bir avukata serbest meslek makbuzu keserse Stopaj ve KDV hesaplayacak...

  Avukatlar başka bir avukata serbest meslek makbuzu keserse Stopaj ve KDV hesaplayacak mı?

  Reklam çekimi ile ilgili olarak mükellefiyeti olmayan kişiye gider pusulası kesebilir mi?

  49
  0

  Serbest meslek mükellefi olan bir avukat haftada bir iki gün olmak üzere bir avukatın yanında ayrıca çalışmaya başlayacaktır. Yaptığı hizmet karşılığında alacağı ücret ayda iki taksit halinde banka hesabına gelecektir. Bu durumda hizmet veren avukat elde ettiği ücret karşılığında stopajlı %18 KDV oranı üzerinden smmm makbuzu mu kesmelidir?

  Ay sonunda toplam tutar üzerinden tek e-smm düzenlenir. % 20 GV stopajı ve % 18 KDV hesaplanır.

  Reklam çekimi ile ilgili olarak mükellefiyeti olmayan kişiye gider pusulası kesebilir mi?

  Bahsettiğiniz kişi ye düzenlenecek Gider pusulasında GVK 9. madde (esnaf muaflığı) kapsamında olmadığı için GV stopajı ve KDV hesaplanmaz.

  Reklam çekimi yapan kişilerin elde ettikleri kazanç Ticari kazançtır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here