Ana sayfa Muhasebe 2020 yılı karını ne zaman dağıtabiliriz?

  2020 yılı karını ne zaman dağıtabiliriz?

  Sermaye ödenmeden kar dağıtımı yapılabilir mi?

  99
  0
  Ödenmemiş sermayesi olan bir Ltd kar dağıtımı yapabilir mi? Yapabilir ise 2020 karını en erken tarihli olarak ne zaman dağıtılabilir?

  Sermayenin ödenmemiş olması, geçmiş dönem karının dağıtılmasına engel teşkil etmemektedir.

  2020 yılı karı 2021 yılı içinde karın netleşmesinden sonra alınacak genel kurul kararı ile dağıtılabilir.

  Bilanço esasına göre defter tutan bir adi ortaklık veya şahıs firması için 131-331-193 hesap kullanılmaz deniliyor.
  Örnek bankada 100.000 TL olduğunu varsayarak 200.000 TL’lik bir ürün alındığında bu aradaki farkı ortak veya firma sahibi karşılıyor.
   Bunun kaydı atarken 331 hesabı kullanılmayacaksa 500 hesabı mı alacaklandırmamız gerekir?

  GV mükellefleri veya adi ortaklık 131-331 hesapları kullanmaz. 500 hesap cari hesap olarak kullanılamaz. Kalıcı sermaye artırımı yapılarak işlem yapılır.

   

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here