Ana sayfa Mevzuat Türkiye’de üretilip yurt dışına satılan (ihraç edilen) ürünlerin üretici fiyat endeksi önceki...

Türkiye’de üretilip yurt dışına satılan (ihraç edilen) ürünlerin üretici fiyat endeksi önceki yıla göre %55,40 arttı.

334
0

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Ekim 2018

Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %7,45 düştü

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %7,45 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %47,70, bir önceki yılın aynı ayına göre %55,40 ve on iki aylık ortalamalara göre %33,98 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %5,82, imalat sanayi sektöründe ise %7,48 düşüş olarak gerçekleşti.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı, Ekim 2018
[2010=100]

Aylık en fazla düşüş tütün ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla düşüş; %10,71 ile tütün ürünleri, %9,10 ile motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork), %8,74 ile diğer mamul eşyalar sektöründe gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarında en fazla aylık düşüş sermaye mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Ekim ayında en fazla aylık düşüş sermaye mallarında gerçekleşti.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi ve değişim oranları, Ekim 2018
[2010=100]


Kaynak:TÜİK
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here